FRISS LEHELET

    A kellemetlen szájszag gondot okozhat a párkapcsolatokban, a munkahelyen, emberek közötti kapcsolatokban. Nehéz felismerni önmagunknak, egyrészt mert tabutéma, másrészt a saját orr hamar hozzászokik. A kellemetlen leheletnek számos oka lehet a fogászati problémákon kívül:

1. Gyógyszer

A nyál kiöblíti a szájból a rossz szagú leheletet okozó baktériumokat, ám vannak olyan gyógyszerek - például az antidepresszánsok, vízhajtók és az aszpirin - amelyek kiszárítják a szájat.

2. Baktérium

A bűzt okozó baktériumok általában a nyelven telepszenek meg. E baktériumok száma megsokszorozódik éjszaka, amikor lelassul a nyáltermelés - ez magyarázza, hogy a legtöbb embernek rossz szagú reggel a szája.

Egyesek szájában több baktérium él, mint másokéban - ez magyarázhatja, miért kellemetlenebb a leheletük a többségénél. Egy friss tanulmány szerint, amely a Journal of Medical Microbiology decemberi számában jelent meg, a gyakran gyomorfekélyt is okozó Helicobacter pylori (H. pylori) nevű baktérium is okozhat rossz szagú leheletet és ínybetegséget, ha megtelepszik a szájban.

3. Légúti fertőzések

A szuvas fogak és az ínybetegségek mellett a hörghurut, az arcüreggyulladás, de még a megfázás is okozhat rossz szagú leheletet. A kórokozók ugyanis lebontják a szöveteket, az így keletkező nyálka pedig táplálja a rossz leheletet okozó baktériumokat.

4. A reggeli elhagyása

A reggelire nem csupán azért van szükség, hogy a szervezet megkapja a működéséhez szükséges tápanyagot, hanem azért is, hogy meginduljon a nyáltermelés. (Természetesen ne hagymával ízesített szardíniás szendvicset egyen, aki friss leheletre vágyik!)

5. Helytelen étrend

A fehérjében gazdag ételek és a tejtermékek fogyasztásának hatására rengeteg aminosav termelődik, amelyet "imádnak" a baktériumok. A szénhidrátban szegény étrend következtében pedig elégeti a szervezet a zsírtartalékot, ezáltal pedig szintén rossz szagú oxigéntartalmú szerves vegyületek, ketonok termelődnek. Egy tavaly megjelent tanulmányban a kutatók összekapcsolták a rossz lehelettel az elhízást is - bár ez nem tűnik nagyon megalapozottnak.

6. Szájon át légzés

Minden olyasmi, ami miatt csökken a nyáltermelés és kiszárad a száj, a rossz lehelet forrása. Ilyen az alvási apnoe - amikor alvás közben le-leáll rövid időre a légzés -, a horkolás és az asztma.

7. Betegségek

A rossz lehelet többféle betegség tünete lehet. A veseelégtelenség például halszaggal, a nem kezelt cukorbetegség gyümölcsillattal jár.

8. Alkohol

A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is kiszárítja a szájat.

9. Dohányzás

A dohányzás a rengeteg, az egész szervezetet érintő káros hatása mellett a szájüregben fokozza a daganatmegelőző és daganatos betegségek megjelenésének gyakoriságát, a fogágybetegségek súlyosságát és persze kellemetlen szájszagot okoz.

A kellemetlen lehelet fogászati okai

   A kellemetlen szájszagot a szájüregben lévő fehérjék bomlásából származó kénvegyületek okozzák. Sokan a rossz leheletet szájvizekkel, mentolos rágókkal fedik el, de valójában a kiváltó ok megszüntetése a cél. A szájszagnak alapvetően két fogászati oka lehet:

-fogászati megbetegedések

-nem megfelelő szájhigiénia

  Gyakran fogászati betegségek állnak a kellemetlen szájszag hátterében. Szúvas fogak, fogágybetegség okozhatják egyrészt, másrészt nem megfelelő tömések, fogpótlások. A kellemetlen szájszag megszüntetésének első lépése tehát az, hogy meg kell szüntetni ezeket a fogászati problémákat és olyan helyzetet kell teremteni, hogy a páciens tisztán tudja tartani fogazatát.

  És itt következik a másik fontos tényező: a szájápolás! A friss lehelet alapja a megfelelően kivitelezett rendszeres fogápolás, melyet véleményünk szerint egyénileg, személyre szabottan kell végezni. Szívesen adunk tanácsot a rendelőben és honlapunkon is, hogy kinek-kinek az egyéni adottságainak megfelelően hogyan és mivel ajánlott végezni a szájápolást.

Bővebb információ a szájszagról (halitózis)

Therabreath termékek