NÉVADÓNK

Honnan kapta rendelőnk az Apatitdent nevet?

     Amikor megalapítottam a fogászati magánrendelőmet, sokat gondolkodtam, hogy mi legyen a neve. Az egyik hobbim az ásványgyűjtés, és mivel a fogak is bizonyos ásványi anyagból épülnek fel, innen már adott is volt a név.

     A fogakban a zománc 92%-a hydroxi-apatit, a többi pedig szerves kollagén. Ugyanez az arány a dentin esetén: 65% hidroxi-apatit, 35% kollagén. A zománcban fluorid ion képes helyettesíteni az OH- iont, így az sokkal ellenállóbb lesz (lásd fogkrém-fluor).

A zománc scanning elektron mikroszkópos keresztmetszete
A zománc elektron mikroszkópos hosszmetszete
A zománc elektron mikroszkópos keresztmetszete

 

Az APATIT ásvány

 

     Az apatit a vízmentes foszfátok csoportjába tartozó ásványfaj. Pontos megnevezése fluor-apatit, megkülönböztetve ezzel az apatit-sor többi tagjától: a hidroxil-, a klór-, az oxi- és a karbonát-apatittól.

Kémiai és fizikai tulajdonságai

  • Képlete: Ca5(F(PO4)3)
  • Szimmetriája: hexagonális (hexagonális dipiramisos)
  • Sűrűsége: 3,10-3,22 g/cm3
  • Keménysége: 5 (a Mohs-féle skála referencia ásványa)
  • Hasadása:
  • Színe: színtelen, vagy sárgára, zöldre, kékre, barnára színezett - átlátszó/áttetsző
  • Fénye: üvegfényű, törési felületen zsírfényű
  • Egyéb jellegzetes tulajdonságai: UV-fényben, illetve katód- és röntgensugárzás hatására fluoreszkál

Megjelenési formái, genetikája

     Kristályainak termete a keletkezési hőmérséklet függvényében változik. Magmából kristályosodva hosszú, tűs kristályként jelenik meg, míg alacsonyabb hőmérsékleteken oszlopos, hidrotermális hatásra pedig zömök és lapokban gazdag kristályok keletkeznek. Közönséges hőmérsékleten kriptokristályos kalcium-foszfát képződik.

     Minden magmás kőzetben előfordul mellékes elegyrészként. Az egyedüli elsődleges foszforszolgáltató ásvány. Jelentősebb dúsúlásai bázisos mélységi kőzetekben vannak, de ismertek önálló apatittelérek, illetve hidrotermás érctelepekhez köthető előfordulások is. A kirunai mágnesvasérctelep is jelentős mennyiségű finomszemcsés apatitot tartalmaz.

     Vannak színtelenek, fehérek, de gyakrabban sárgások, zöldek, kékek, vörösek; utóbbiakon dichroizmust is észlelhetni. Néha átlátszó, többnyire azonban csak áttetsző vagy egészen átlátszatlan. Hazánkban nagyobb kristályok nem találhatók; a legszebbek a Gotthardhegységből, a Zillerthalból, a salzburgi Alpokból (Untersulzbach), Schlackenwaldból ismeretesek.

     Igen nagy kristályokat hoznak Arendalról, Suarumról New-York államból (Hammond) és É.-Amerika egyéb helyeiről. - A frankolit, vesédedforma apatit Devonshireből; a moroxit, szemcsés mészkőben bennőtt kékszínű apatit (Arendal, Pargas); a spárga zöld vagy borsárga színű, steatitpalában (Zillerthal, Greiner) bennőtt apatitnak spárgakő, asparagolit a neve. Az oszteolit tömött, kívül földes, belül a litográtkőhöz hasonló apatit, melyben sem klór, sem fluór nincs. Bazaltban és doleritban képez telepet (Wetterau, Felsőpfalz) és inkább már foszforit, mint apatit. Az apatitot régebben fluoritnak, aquamarinnak, krizolitnak, turmalinnak tartották és csak 1776-ban ismerte fel Born, hogy külön ásvány, azért kapta Werner-től az apatit nevet; apataein (gör.) a. m. csalni.

     A másodlagos eredetű foszforit vaskos, finom rostos vagy szemcsés, földes külsejű Ca-foszfát. Főképp állati eredetű maradványok: csont, fog, madár- és denevérürülék (guano) felhalmozódásával keletkezett.

 

 

 

Ipari alkalmazásai

    A foszforitot és a magmás apatittelepeket műtrágyagyártás céljaira művelik.