FOGFEHÉRÍTÉS


    Nemcsak bőr- és szemszínünk adottság, hanem alapvetően fogaink fehérsége is. A világító fehér fogak is lehetnek szuvasodásra hajlamosak, és a kissé sárgásabbak is lehetnek teljesen egészségesek. A két dolog között nincs közvetlen összefüggés. A fő cél fogaink egészségének megőrzése, így elkerülhetők azok az elszíneződések is, amelyek a fogromlás miatt következnének be, de fogaink fehérségéért ennél többet is tehetünk.

    Az elszíneződés okainak széles palettája. Az öröklött tulajdonságokon túl - egyeseknél a maradó fogak eleve sötétebbek- a gyermek fejlődésének körülményei is befolyásolhatják fogainak árnyalatát. A terhesség alatt az anya által és a fogfejlődés idején a gyermek által elfogyasztott gyógyszerek, különösen az antibiotikus hatású tetraciklinek ilyenek. Viszonylag közismert, hogy az óvodáskorban rendszeresen fogyasztott fluorid tabletta túladagolása maradandó sárgás csíkokat hagyhat a fogakon.     

    Az egészséges fogakat erőteljesen sárgítja a dohányfüst, a kávé és a tea, de valamennyi intenzív színű étel, a vörösbor vagy a pirospaprika is.

    Elszíneződést, szürkés árnyalatot okozhatnak az elöregedett tömések, ugyanígy a gyökérkezelés utáni fog sem marad olyan fehér, mint korábban.

  Ha nem is lesz mindenkinek egyformán hófehér a fogsora, több színárnyalatnyi világosítást lehet elérni a megfelelő fehérítési módszerrel. Természetesen az eredmény nemcsak a fog eredeti színétől függ, hanem attól is, hogyan reagál a fog szövete a kezelésre. Van, akinek könnyebben fehéríthetők a fogai, néha sokkal kisebb a különbség, mint azt az ember szeretné.

 

    A fehérítő módszerekben közös, hogy hatóanyaguk behatol a fogak porózus anyagába, és onnan oldja ki a színező anyagokat. Ugyanúgy tud bejutni a fogba, akár a színanyagok. Ebből következik az is, hogy a fogfehérítés sohasem kínál végleges megoldást. A színt is karban kell tartani, a kezeléseket bizonyos időnként meg kell ismételni. A megfelelő, fogorvos által elvégzett fehérítés általában évekig hatásos.

 

    Otthon vagy a fogorvosi rendelőben? Itt is, ott is. A legegyszerűbb a fehérítő vagy "whitening" fogkrémek használata. Nos, ezek közül nem mindegyik és nem egyformán váltja be a hozzá fűzött reményeket, de kétségtelen, hogy vannak közöttük nagyon jók, amelyek jól eltávolítják a fogra rakódott elszíneződést és megakadályozzák a fogkőképződést, eredményesen segítik a fehér szín megőrzését. Ahol a fogkrém már nem tud segíteni, ott a fogorvosi segítséggel otthon vagy a rendelőben végzendő fehérítés jelenthet megoldást.

    A fogorvos először pontosan megállapítja az elszíneződés jellegét és okát. A szuvas fogakat a fogfehérítés előtt kell ellátni, viszont a fogpótlásokkal és a kozmetikai célú töméscserékkel érdemes megvárni a procedúra végét. Így már a kifehéredett fogakhoz tudunk majd színt választani.

    A fogfehérítést mindig megelőzi a fogzománcon kívül lerakódott elszíneződések, a fogkő eltávolítása, vagy szükség esetén a polírozás. A fogkő-eltávolítás leggyakrabban ultrahangos módszerrel történik.

    A legegyszerűbb fehérítő módszer a Tréswhite rendszer, mely gyárilag előkészített, fehérítő zselét tartalmazó sínt tartalmaz. Előnye az ára, hátránya, hogy a fehérítő zselé megfelelő applikálása nehézkes.

    Az előbbi problémát küszöböli ki az egyénileg elkészített sín. A részben otthon végezhető fehérítéshez a fogorvos lenyomatot vesz a páciens fogairól. Erre a mintára a fogtechnikai laborban egy vékony, átlátszó kis fóliasín készül, ami tökéletesen illeszkedik a páciens fogsorára. A sínben kis helyet hagynak a fogfehérítő anyag számára. A géllel megtöltött sínt a meghatározott ideig célszerű hordani. Az eljárásnak fogorvosi ellenőrzés mellett kell történnie, lévén maguk az anyagok is csak fogorvosi rendelőben hozzáférhetők.

    Szinte minden esetben már az első kezelés után érzékelhetően fehérednek a fogak. Általában a harmadik napon már jelentős a fehéredés, amely ekkor kissé lelassul. Nyolc-tíz nap alatt az esetek túlnyomó többségében elérhető a kívánt hatást.


 Az egyénileg készített fogfehehérítő sín használata

    Alapos fogmosás után:

Az egyénileg elkészített sínbe juttassuk lencsényi mennyiségű fehérítő gélt fecskendőkből.

Helyezzük fel a megtöltött sínt. A kinyomódó felesleget ujjal, fogkefével távolítsuk el.

Az előírt behatási idő után a sínt tisztítsuk meg vízzel és fogkefével, majd a következő használatig helyezzük a tároló dobozba.

    

     Ha a rendelőben történik az élő fogak fehérítése, a különbség annyi, hogy jóval töményebb a fogfehérítő gél koncentrációja. Az anyagot nagyon gondos izolálás után a fogorvos viszi fel a fogakra, és hő vagy fény segítségével aktiválja. A módszer előnye, hogy nem kell a sínt hordani, hátránya, hogy drága. Létezik olyan módszer is, amikor a rendelőben tartózkodás ideje alatt - 1-2 óra - van a páciens fogán a sín.

     Nincs reménytelen eset! Ha igen nagyfokú az elszíneződés vagy a páciens még fehérebb fogakat szeretne, akkor jön szóba - elsősorban a front- és kis őrlőfogakon - a porcelánhéjak elkészítése, ami egészséges fogakra ajánlott, viszont a fog bizonyos fokú "sérülésével" jár. Ilyenkor meg kell csiszolni a fog felszínét, az eredmény viszont gyönyörű. Nagy töméssel ellátott vagy sérült fogakra porcelánkorona, illetve hídpótlás ajánlott.

    Természetesen nemcsak az egész fogazat fehérítése lehetséges. Egyes fogcsoportokat, fogakat külön is kezelhetünk, amire pl. gyökérkezelt fogak esetében lehet szükség. Bizonyos fokig más módszert igényel az elszürkült, gyökérkezelt fogak fehérítése, ami a rendelőben, több kezeléssel történik. Első lépés a fedőtömés eltávolítása, a gyökértömés lezárása, majd a fog koronai részének kifehérítése igen tömény oldattal plusz hő vagy -fény segítségével. Ezeknek a fogaknak a fehérítése is kombinálható otthoni módszerrel. Az utolsó kezelés alkalmával zárja le a fogorvos a fogat a megfelelő színű fedőtöméssel.

     Maguk a hidak és tömések nem fehéríthetők, azokat a fehérítés után a kialakult új színhez kell, hogy elkészítsék.

 

 

1. Miért színeződik el a fogam?

     Sok dolog befolyásolhatja a fogak színét: bizonyos élelmiszerek és italok, dohányzás, gyógyszerek és betegségek okozhatják a nemkívánatos elszíneződést. Általában a kor előre haladtával is sötétedik a fog.

 

2. Elkerülhetetlen a fog elszíneződése?

     Nem. Manapság már sokféle hatékony ellenszer létezik. Az egyik sikeres és bevált mód az Ön fogorvosa által végigkísért és ellenőrzött professzionális fogfehérítés.

 

3. Hogyan működik?

     A fogorvosi a vizsgálat után (amennyiben szükséges, fogkő eltávolítás és polírozás után) lenyomatot veszünk az Ön fogairól. A fogakhoz egy speciális fóliából mélyhúzással sínt készítünk. Ezt kell otthon fehérítő géllel feltölteni és a fogakra felhelyezni, naponta félóráig (Opalesence 35%-os fogfehérítő) .

     A speciális gél oxigént bocsát ki, mely a fog elszíneződéseit kíméletesen fehéríti. A kezelés 10-14 napig tart.

 

4. Minden alkalommal fogorvoshoz kell mennem?

     Nem. A kezelés elején fogorvosa egy kezelési tervet állít össze. A sínt elkészítik és pontosan elmagyarázzák a használatát. Ezek után a kezelés a kontrollvizsgálatig az orvos utasításai alapján otthon kényelmesen elvégezhető.

 

5. Bárki csinálhatja a fogfehérítést?

     Nem. Mindenképpen keresse fel fogorvosát. Bizonyos személyek, pl. kisgyerekek, terhes nők és szoptató kismamák nem használhatják. Az Ön fogorvosa fogja megmondani, hogy Ön fehérítheti-e a fogait.

 

6. Mennyi ideig tart a kezelés?

     Ez az elszíneződés okától és kiterjedésétől függ. Sok esetben már kevés használat után láthatóan fehéredik a fog.

Élelmiszer okozta elszíneződéseknél legtöbbször 10-12 nap elteltével eltűnnek az elszíneződések. Gyógyszer vagy betegség okozta elszíneződések esetén a kezelés hónapokig is eltarthat.

 

7. Biztonságos-e a professzionális fog-fehérítés?

     A tudomány mai állása szerint sem a fogakat, sem a szájban lévő töméseket és a nyálkahártyát nem károsítja.

 

8. Mik a mellékhatások?

     A kezelés ideje alatt rövid ideig fogérzékenység és nyálkahártya-irritáció léphet fel. A kezelés végeztével ezek a tünetek megszűnnek.

 

9. Elkerülhetőek vagy legalább csökkenthetőek-e ezek a tünetek?

    Igen, a kezelés ideje alatt a citrusgyümölcsök és a savas italok kerülendők. Egy gél használata csökkenti az irritáció és érzékenység kockázatát. A sín pontos illeszkedése és a gél helyes felvitele is hozzájárulnak a kezelés kényelméhez. A fogorvosnál megkapja a megfelelő tanácsokat, melyeket a kezeléskor feltétlenül követnie kell.

 

10. Mennyi ideig hat a professzionális fogfehérítés?

     Ez erősen az életstílustól függ: a kezelés sikere általában 1-4 évig tart. Az étkezési szokások, dohányzás, kor, és szájápolás döntően befolyásolják a hatás időtartamát. Például a gyakori kávé, vörösbor vagy tea fogyasztása vagy a dohányzás gyorsan fogszíneződéshez vezethetnek.

 

11. Hogyan tarthatom meg minél tovább a fehérített fogam fehérségét?

     A jó szájhigiénia az alapja a hosszan szép fogaknak. A rendszeres professzionális fogtisztítás nagyban hozzájárul a kezelés sikeréhez. Amennyiben a fogak ismét elszíneződnek, a kezelést meg lehet ismételni. Általában az első kezeléshez képest a megismételt kezelésnél már jóval kevesebb beavatkozásra van szükség.

 

12. A töméseket és koronákat is fehéríti?

     Nem. A professzionális fogfehérítés csak a természetes foganyagra hat. Az Ön fogorvosa felvilágosítást ad arról, hogy tanácsos-e Önnek a fogfehérítés, mivel adott esetben a töméseket és koronákat is meg kell újítani.

 

13. Létezik olyan tömés, mely olyan fehér, hogy a fehérített fogtól nem tér el?

     Igen. Vannak olyan tömések, melyek a fehérített szomszédos természetes fogaktól nem tűnnek ki. Ez ügyben kérdezze fogorvosát.

 

14. A fogorvosi tanácsadás minden esetben elengedhetetlen?

     Igen. Csak fogorvosa tud valóban hatékony eszközöket adni. Az Ön vizsgálata után állítja össze a kezelési tervet. A fogorvosi tanácsadás segít a mellékhatások elkerülésében és a kezelés sikerének ellenőrzésében.

Ezen felül információkhoz jut a professzionális fogfehérség megtartásáról. Természetesen arról is, hogy mit tehet Ön otthon foga fehérségéért.