GYÖKÉRKEZELÉS

  

       Ha a fogban nagyon mély szuvasodás alakult ki, a szájüreg baktériumai gyulladást okoznak a fogbélűrben, ezután a fogbél elhal. A fogon belüli elhalt szövetek táptalaján elszaporodnak a baktériumok, később átjutnak azon a nyíláson, ahol be- és kilépnek a fogat tápláló erek, idegek, gyulladást okoznak a gyökércsúcs körül. Ez a folyamat nagy fájdalommal jár, a fogeltávolítás vagy a fogmegtartó gyökérkezelés segíthet.

 

      Gyökérkezelés során valamennyi gyökércsatornát csúcsig feltágítjuk és fertőtlenítő oldattal tisztítjuk, sterilizáljuk. Ehhez szükséges a gyökércsatornák hosszának gépi bemérése. A kezelés célja, hogy a gyökércsatorna steril legyen, ugyanis az erek híján, melyek a folyamat során elhalnak, sem a szervezet immunrendszere, sem antibiotikumok nem tudnak hozzáférni a gyökércsatornában elszaporodott baktériumokhoz. Több gyökérkezelés is szükséges lehet, amíg panaszmentes lesz a fog, ezért a páciens türelmére is szükség van a fog megtartása érdekében. Ezután a gyökércsatornákat teljes hosszban le kell zárni gyökértöméssel, hogy megszűnjön a "holt"-tér, majd a fog koronai részében lévő lyukat is el kell látni. Előrehaladott súlyos állapotokban szükség lehet antibiotikum adására illetve szájsebészeti beavatkozásra is.

 

      Begyulladt fog esetében az egyetlen fogmegtartó kezelés a gyökérkezelés, ami azonban nem 100%-os. Görbült, elzáródott vagy gyökércsúcsi elágazódást mutató gyökércsatorna megnehezítheti, eredménytelenné teheti a kezelést, azonban egyes esetekben ilyenkor is van megoldás a fog megtartása érdekében. Ha a gondos kezelések ellenére sem gyógyul a fog, a fogeltávolítás jelenti a végső megoldást.

      Az akut fogfájáson kívül javallata lehet még a gyökérkezelésnek sérülés, elhalt, panaszt egyébként nem okozó fog, hibás gyökértömés (fogászati gócok), extrém fogkopás stb, melyekre klinikai vizsgálat és röntgenfelvétel deríthet fényt.

 

Az alsó nagyőrlő fogon jól látszanak a gyökércsatornák bemeneti nyílásai a gyökértömés előtt...
és gyökértömés után. Már csak a fedőtömés hiányzik.

 

 

1. Fáj-e a gyökérkezelés?

      Az emberek többsége retteg a gyökérkezeléstől, ám helyi érzéstelenítéssel a gyökérkezelés fájdalommentessé tehető, sőt, egyes esetekben (amikor már elhalt a fogbél), akár érzéstelenítés sem lenne szükséges. Bizonyos esetekben, amikor előrehaladottabb a fog gyulladása, több érzéstelenítő beadására is sor kerülhet.

2. A fogorvos annak ellenére gyökérkezelést ajánlott, hogy nem fáj a fogam. Szükséges ilyenkor mégis a gyökérkezelés?

      Amennyiben a fogbél visszafordíthatatlan károsodást szenved, az egyetlen kezelés a gyökérkezelés a fog megtartása érdekében, az alternatív kezelés a fogeltávolítás. A gyökérkezelés elmaradása gócbetegséget vagy a későbbiekben akut gyulladást okozhat. A döntést bízzuk szakemberre!

3. Nem szeretnék gyökérkezelést. Milyen megoldás van még?

      A gyökérkezelés alternatívája a fogeltávolítás. Csakhogy ilyenkor egy foghiány keletkezik, aminek a pótlása további fogászati beavatkozásokat igényel. Általában jellemző, hogy annak ellenére, hogy a gyökérkezelés nem olcsó, mégis, amennyiben lehetőség van rá, a legolcsóbb és legkevésbé destruktív fogmegtartó beavatkozás.

4. Gyökérkezelték a fogamat. A fog már nem él?

      Ez így van! Maga a fog, mivel elvesztette az élő részét, a fogbelet, ezért nem él, azonban a fogat rögzítő szövetek, a fogágy még élnek és benttartják a fogat az állcsontban. Mivel a fogban nincs ideg, hidegre, melegre már nem érzékeny.

5. Mennyire tartós egy gyökérkezelt fog?

      Egy gyökérkezelt fog sajnos sérülékenyebb, törékenyebb, mint egy élő fog, ennek több oka van. Egyrészt gyökérkezelés során kiszárad a fog, másrészt a korábbi szuvasodás és a gyökércsatornák hozzáférhetősége érdekében szükséges fúrás meggyengítik a fogat. Mégis sok lehetőség van a fog koronai részének helyreállítására, például esztétikus tömés, gyökércsap, korona.

6. Hány kezelésből áll a gyökérkezelés?

      Amennyiben a gyulladás csak a fogat érinti, egy kezelésben elvégezzük a gyökércsatornák kitisztítását és a gyökértömést. A következő kezelés alkalmával a koronai rész helyreállítása következik, esztétikus fedőtöméssel, vagy koronával.

      Ha a gyulladás átterjedt a csontra és a lágyrészekre, több kezelés is szükséges lehet, amíg teljesen panaszmentes lesz a fog. Ezt követően lehet elkészíteni a gyökértömést.

7. Az antibiotikum meggyógyítja a fogfájást?

      Nem! Ha egyszer begyullad egy fog, akkor előbb utóbb el is hal. Mivel megszűnik a fog vérellátása, ezért sem az immunrendszer, sem antibiotikum nem tud bejutni a gyökércsatornába, tehát ott tovább szaporodhatnak a kórokozók. A gyökérkezelés célja, hogy a gyökércsatornából eltüntesse a kórokozókat és gyökértöméssel megszüntesse a szervezet számára nem hozzáférhető holt teret.

      Egyes esetekben, amikor súlyos fogeredetű gyulladás alakul ki, a kezelőorvos antibiotikumot ír fel, hogy segítse az immunrendszert. Antibiotikumot csak orvosi javaslatra és előírás szerint szabad szedni!