ESZTÉTIKUS TÖMÉSEK

        A leggyakoribb fogászati megbetegedés, a fogszuvasodás során foganyag veszteséggel járó üreg alakul ki a fogban, amely kezelés nélkül egyre nagyobb lesz, meggyengíti a fogat és a fogbél befertőzésével következményes betegségeket okoz. A lyukas fog megtartásával a konzerváló fogászat foglalkozik.

      A rágófelszíni fogszuvasodás megakadályozható, amennyiben a frissen előtört maradó fogak barázdáját folyékony tömőanyaggal lezárjuk, meggátolva ott a lepedék felhalmozódását. Érintetlen barázdák esetén fúrásra sincs szükség a barázdazáráshoz.

      Amennyiben kialakult a szuvasodás, a fogat restaurálni kell úgy, hogy funkcióját, alakját és színét visszaállítsuk az eredeti állapotba úgy, hogy a tömés megakadályozza a további fogromlást.

 

A töméshez előkészített üreg
Az üreg savazása
A ragasztó felvitele
A kész tömés

      A helyreállítás történhet plasztikus tömőanyaggal (esztétikus tömés). Ennek során, általában helyi érzéstelenítésben kitisztítjuk fúrókkal az üreget, eltávolítva a fertőzött fogszöveteket, ezek után előkezelés és ragasztó felvitele után rétegenként behelyezzük a megfelelő színű tömőanyagot. Az egyes rétegeket erős kék színű fénnyel megvilágítva a tömőanyag megkeményedik. Ezt követően eltávolítjuk a felesleges tömőanyagot és úgy formázzuk meg a tömést, hogy kényelmes legyen, ne legyen magas. Az új tömés felületét ezután simára, fényesre polírozzuk.

elotte utana

Előtte

 

Utána

 

A bal alsó első nagyőrlő fogban régi amalgámtömés látható,...

 

melyet esztétikus tömésre cseréltünk ki.

 

      Az egyes fogtömésekhez, -különösen a frontfogakhoz- a megfelelő esztétikum eléréséhez több, különböző színű tömőanyag behelyezése is szükséges. A tömőanyag ragasztóval tapad a fog szöveteihez, így kevesebb foganyagveszteséggel jár, mint a hagyományos amalgámtömések. Az üregek betömésén túl lehetőség van esztétikai korrekciókra is, pl élpótlás, elszíneződött fogak színkorrekciója, fogak közötti hézagok kitöltése stb.

1 2

Előtte

Utána

A páciens kérése az volt, hogy ne legyen rés a két nagymetsző között. A jobb felső (képen bal oldalon) kismetszőben régi, elszíneződött tömés.

 

Esztétikus tömésekkel korrigáltuk a rést, a jobb felső kismetszőben is kicseréltük a tömést.

 

      Fognyaki kopás esetén lehetőség van arra, hogy a fenti ragasztásos technikával fúrás nélkül tömőanyaggal kipótoljuk a hiányzó foganyagot.

      Amennyiben mélyebb az üreg, megközelíti a fogbelet, ideget, a leggondosabb kezelés ellenére sajnos néha mégis megfájdul a fog, ilyenkor gyökérkezelés szükséges.

      Lehetőség van arra is, hogy a fenti ragasztásos technikával a frontfogakra fogékszert rögzítsünk, a fog fúrása nélkül.

Fogékszer a jobb felső kismetsző fogon

      Mozgó fogakat egy speciális polietilén szövetháló és tömőanyag segtségével egymáshoz tudunk sinezni. A fogakat rögzítő fogágy ettől a kezeléstől nem regenerálódik ugyan, de a fogak stabilitása megnő.

2 3

 

      Az elveszett fogszövet pótolható a fogtechnikus által készített betéttel (inlay) is, amely készülhet aranyból, kompozíciós műanyagból és porcelánból is. A lenyomatvétel és a fogtechnikai elkészítés után speciális ragasztással kerül a fogba.

      Ha olyan nagymértékű a foganyagveszteség, hogy töméssel nem állítható helyre a fog, fogtechnikus által készített koronával lehet elérni tartós eredményt.

 

 

 

1. Fáj-e a tömés?

      Az élő fog előkészítése, fúrása, a szúvas foganyag eltávolítása fájdalmas lehet, ezért rendelőnkben mindig felkínáljuk az érzéstelenítés lehetőségét. Gyökérkezelt fog tömése fájdalmatlan, illetve akkor sem szükséges érzéstelenítés, ha csak minimális fúrás szükséges, vagy esetleg fúrást nem igényel a restauráció.

2. Melyik a jobb, az amalgámtömés vagy az esztétikus tömés?

      A tömés minősége nagymértékben függ az elkészítés módjától. Az amalgámtöméseket a Magyar Fogorvoskamara nem támogatja, helyette egyértelműen az esztétikus tömést javasolja. A mai modern anyagok és töméstechnika lehetővé teszik, hogy esztétikus és hosszú távon is jól működő töméseket készítsünk.

3. Le kell-e cserélnem az amalgámtöméseimet?

     Véleményünk szerint csak akkor, ha problémás az amalgámtömés (mellette szuvasodás, eltört amalgámtömés). Egyéb esetben csak esztétikai indoka van a cserének, amit kérésre természetesen elvégzünk.

4. Meddig nem ehetek esztétikus tömés behelyezése után?

     Az esztétikus tömés a kezelés során eléri végleges keménységét, így elvileg rögtön lehetne használni. Ha érzéstelenítés is történt, célszerű megvárni a zsibbadás elmúltát.

5. A barázdazárás teljes védelmet jelent a fogszuvasodással szemben?

     Nem. A barázdazárás csak a fog rágófelszínét érinti, így a fogon más helyen, például a fogak között kialakulhat fogszuvasodás.

6. Egy tömött fog ki tud újra lyukadni?

     Amennyiben nem megfelelő a szájhigiénia, vagy a tömés nem megfelelő módon lett elkészítve, a tömés mellett kialakulhat szuvasodás. Az is előfordulhat, hogy a fog egy másik felszínén alakul ki szuvasodás, a korábbi töméstől függetlenül.