KIVEHETŐ FOGPÓTLÁSOK

    Nagyszámú foghiány illetve teljes foghiány esetén szükség lehet kivehető fogpótlások készítésére. Jellemzőjük, hogy a fogatlan ínyre fekszenek fel, az elvesztett fogakon kívül műíny részük is van, illetve maradék fogazat esetén olyan elemeket is tartalmaznak, melyek a fogakhoz rögzítik ezen fogműveket. A páciens által is eltávolíthatók és visszahelyezhetők, speciális tisztítást igényelnek. A szájüregből több helyet foglalnak el, mint az elveszett fogak pótlása, így kevésbé komfortosak, azonban a rágóképesség, beszéd és esztétika helyreállítása érdekében szükségesek. Műanyagból (akrilát) és műfogakból készülnek, bizonyos elemek gyakran fémből készülnek.


    Alapvetően három fő csoportra oszthatók, a kapocselhorgonyzású, a kombinált és a teljes kivehető fogpótlásokra.

    A kapocselhorgonyzású fogpótlások kis fémkarokkal, kapcsokkal rögzülnek a maradék fogakhoz. Előnyük, hogy adott esetben ép fog lecsiszolására nincs szükség és anyagilag kevésbé megterhelőek. Hátrányuk, hogy a rögzítésre szolgáló fémkapcsok meglátszanak, kikoptathatják a fogakat.

     

 


    Ezen hátrányok kiküszöbölését szolgálják a kombinált fogpótlások, amelyek a kivehető részen kívül fixen rögzített (beragasztott) elemeket is tartalmaznak. A fix és kivehető részeket nem látható, rejtett finommechanikai elemek kapcsolják össze. Előnyük az esztétika és a stabilabb rögzítés, hátrány, hogy fogak lecsiszolása mellett drágább megoldást jelentenek. Sokféle szituáció és megoldás létezik, a fogorvos tájékoztatása és a páciens döntése alapján lehet a konkrét optimális megoldást kiválasztani.

 

 


    Teljes fogatlanság esetén a fogpótlás stabilitásának lehetősége (mivel nincs saját fog, amihez lehetne horgonyozni a pótlást) erősen csökken, ugyanakkor a szájüregbe kerülő fogpótlás mérete itt a legnagyobb. A felső fogpótlás lemeze kiterjed a szájpadlásra is, ezért itt fel tud tapadni a fogmű a szájpadlásra, ezért viszonylag stabil fogmű készíthető. Az alsó teljes kivehető fogpótlás esetében a nyelv és az ajkak mozgása hátrányosan befolyásolja a stabilitást. Az ilyen fogpótlások megszokása, a rágás és a beszéd helyreállása több időt vesz igénybe.

  

   Fontos tudni azonban, hogy fogbeültetéssel (implantáció) a foghiányok átalakíthatók úgy, hogy adott esetben fix pótlással, vagy lényegesen jobb rögzítettségű kivehető fogpótlással komfortosabb rágófunkció és esztétikai helyreállítás történjen.