GÓCBETEGSÉG

      A góc egy letokolt, idült és tünetszegény gyulladás, melyből a véráram útjánbaktériumok és az azok által termelt mérgek, toxinok eljuthatnak más szervekbe, ahol egy második betegséget okozhatnak. A "góckérdésben" az orvostudomány nem egységes: vannak akik támogatják, vannak akik elvetik a góc elméletét. A kutatások azonban mégis igazolni látszanak a gócelmélet igazságát.

    A gócbetegségre gyakran ezek a másodlagos tünetek hívják fel a figyelmet, ezek lehetnek:

-Izületi gyulladások

-Bőrkiütések, bőrelváltozások

-Látószerv gyulladásos folyamatai

-Szívbelhártya gyulladás

-Vese gyulladás

-Hajhullás

      A nyombélfekély, egy bizonyos fajta cukorbetegség, koraszülés, heregyulladás második betegségként való megjelenéséről kis számú publikáció áll rendelkezésre. Kísérő tünet lehet még hőemelkedés, megnövekedett vérsűllyedés.

      Ha felmerül gócbetegség gyanúja, a beteget különböző szakrendeléseken alapos ki kell vizsgálni, az elsődleges gócbetegséget fel kell számolni. Ilyen gócbetegség lehet szájüregi góc, orr-, garatmandula krónikus gyulladása, epekő, féregnyúlvány gyulladás, egyes nőgyógyászati megbetegedések.

      Az elsődleges és másodlagos gócbetegség között nehéz közvetlen ok-okozati összefüggést kimutatni. Csak utólag igazolható, ha az elsődleges gócbetegség megszüntetése után, megszűnnek a másodlagos betegség tünetei is. Gyakran a góc megszüntetésével fellángolhatnak a másodlagos panaszok, és csak ezt követi enyhülés.

Melyek a fogászati gócok?

      A fogászati gócok közé tartoznak a fogszuvasodás, a fogágy-tasakok, a granuloma (legtöbbször a fog gyökércsúcsa körül jelentkező elváltozás), az elő nem bújt fogak (például a bölcsességfog, a bennmaradt foggyökér, rossz (nem falálló, nem csúcsig érő)gyökértömés stb.

Hogyan észlelhető a fogászati góc kialakulása, és mi a teendő, ha kialakult?

      A fogászati góc kialakulását fogorvos és szájsebész tudja diagnosztizálni klinikai vizsgálat és röntgen (panoráma, intraorális) segítségével. A gócok megszüntetése egyéni elbírálást igényel (gyökérkezelés, foghúzás stb).

Fogászati gócra utaló jelek (néhány példa)

elotte utana

A jobb felső kisőrlő gyökércsúcsa felett sipolynyílás látható, melyen genny ürül. Panaszt nem okoz, mivel a váladék le tud vezetődni, azonban a gyökércsúcs körüli gyulladás kezelés nélkül folyamatosan fnnmarad.

 

A nyillal jelzett alsó metszőfogban sem szuvasodás, sem tömés nincs, színe mégis jelentősen eltér a mellette lévő fogakétól. Oka nagy valószínűséggel a fog elhalása, melyet korábban egy erős ütés okozhatott.