FOGMOSÁS ALAPFOKON

      A tiszta száj nemcsak esztétikus és egészséges. A legtöbb ember jól érzi magát fogmosás után, mert tudja, hogy felfrissült az ínye, üde a lehelete. Az egészséges fogaknak három alapvető dologra mindenképpen szüksége van:

      a rendszeres, napi legalább kétszeri fogmosásra

      a fogak közeinek rendszeres kitisztítására és

      a szintén rendszeres fogorvosi ellenőrzésre.

      A fogmosás elsődleges célja annyi lerakódást eltávolítani fogakról és a fognyakról, amennyit csak lehetséges. A fogkrém ezt a feladatot legsikeresebben a fluor és a mikroszemcsék segítségével teljesíti.

      Amint kibújik a baba első foga, mindennapos programmá kell, hogy váljon a reggeli és esti fogmosás, még ha kezdetben nem is hasonlít művelet a felnőttek fogmosásához. Különösen fontos, az esti lefekvés előtti tisztítás. Alvás közben a fogakat védelmező nyál kisebb mennyiségben képződik, így a cukortartalmú lepedék sokkal tovább maradhat savas, és rontja a fogakat. Szép számban léteznek kimondottan gyermekek számára készülő fogkrémek. Kezdetben puha ruhába burkolt mutatóujjal tisztítjuk meg a gyerek fogát, és csak, amikor hozzászokik a fogtisztításhoz, akkor kezdjük el az igazi fogmosást a gyerekfogkefe segítségével.

      A kisgyermekek rendszerint jó mókának tartják, ha már egészen korán maguk próbálhatják megmosni a fogukat, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell őket sokszor és türelmesen tanítani is. A gyerekek mozgása körülbelül 10 éves korukra lesz annyira ügyes, hogy tökéletesen és megbízhatóan tudják megmosni a fogukat. Addig bizony időnként meg kell nekik mutatni az utánozandó helyes mozdulatokat, és nem szabad elektromos fogkefét a kezükbe adni.

Fogmosás alapfokon

      A fogmosás nem lehet csupán egy tessék-lássék dörzsölés és utána néhány öblögetés. Nem véletlen, hogy ügyesen kell megszerettetni a gyerekekkel is, merthogy a komoly fogmosás legalább 3 percig tartó, kitartó munka. Különösen az esti tisztításnak kell alaposnak lennie, de ha a fogorvosok őszintén bevallják, kiderül, hogy bizony még ők is ritkán mosnak fogat a minimálisan szükséges 1,5 percnél tovább. Ki hallott már fogmosó-óráról? Pedig nem volna haszontalan.


1. - A fogkefét enyhe nyomással 45°-os szögben helyezzük az íny szélére, és a lerakódást apró, lazító mozdulatokkal - az íny széle alatt is - oldjuk. Az erőteljes súrolás nem tesz jót!

2. - A fellazított fogkő eltávolítására húzzuk a fogkefét kb. tízszer az íny irányából a korona felé, mindig az ínytől a fogak irányába. Ezáltal alaposan eltávolítjuk a baktériumokat tartalmazó plakkot.

3. - Ezzel a módszerrel először a felső fogak és az állkapocs külső oldalát tisztítsuk meg. Az egyes tisztítási szakaszok legfeljebb 2-3 fogat foglaljanak magukba.

4. - A fogak belső oldalán is plakk keletkezik, ezért a következő lépésben a belső oldalon is az előzőek szerint járjunk el. A fogkefét enyhe nyomással 45 fokos szögben helyezzük az íny szélére. A fogkövet apró, lazító mozdulatokkal oldjuk, majd távolítsuk el.

5. - Ugyanúgy tisztítsuk meg a metszőfogak belső oldalait, itt azonban a fogkefét merőlegesen tartsuk, mivel így érhetjük el a legalaposabb tisztítást.

6. - Végül a zápfogak rágófelületére kerül sor. Itt kivételesen "súrolhatunk" is.

A fogselyem használata

 

                                                                                                A hagyományos fogmosással a fog 5 felszíne közül csak hármat tisztítunk meg. A maradék két felszín (két-két fog körött) esetében különös figyelemmel kell eltávolítanunk az erősen lerakódott plakkot és ételmaradékot.

    Mivel a fogszuvasodás és az ínybetegség is leggyakrabban ezeken a területeken kezdődik, ezért a fogselyem mindennapos használata elkerülhetetlen.

  Vegyünk kb. 45 cm-es selyemszálat a kezünkbe, és a végeit tekerjük a középső ujjaink köré. A hüvelykujjunk segítségével a fogselymet vezessük be finoman és óvatosan a felső és alsó íny alá. Kerüljük az íny felé irányuló hittelen mozdulatokat. Húzzuk be a selymet a fogunk közé, és fűrészelő mozdulattal távolítsuk el az ártalmas plakkot.

 

      Ne felejtsük el külön-külön minden fog oldalsó felszínét egyesével, alaposan megtisztítani.

      Az alsó fogaink közé a mutatóujjunkkal vezessük be óvatosan a fogselymet. Feszítsük rá újra minden fogunkra a selymet, és ugyanezt a fűrészelő mozdulatot végezzük.

 

 

 

Az elektromos fogkefe és a szájzuhany

      Az elektromos fogkefe jó szolgálatot tehet az alapos tisztításban, de elsősorban felnőtteknél, akik már birtokában vannak a precíziós kézmozgásoknak, és rendes fogkefével is helyesen tudnak fogat mosni. Azoknál is hasznos segédeszköz, akik koruknál fogva vagy betegségük miatt rendes fogkefével nem tudnák olyan alaposan megtisztítani a fogaikat.

      A szájzuhany célzott vízsugara olyan helyekről is kihozza a szennyeződést, ahonnan a fogkefe nem. Oxigént is fejlesztő változata még inkább elősegíti az íny jobb vérellátását. A fogínygyulladás és -vérzés kezelésében nagyon jó eredményeket lehet elérni a szájzuhanyok rendszeres használatával. A különböző leheletfrissítő, gyógynövényes vagy a kezelés céljából felírt, gyulladásgátló hatású szájvizek célba juttatásával még fokozható a kedvező hatás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szájvizek és rágógumik

      Mindkettő használható fogmosás után és napközben fogmosás helyett is. Munkahelyen, ahol minden perc számít, és nem tudnánk megfelelően tárolni a fogkefét, egy gyors szájöblítés a megfelelő szájvízzel azonnal friss leheletet biztosít és tisztít is. A szájvizet zárt fogsor mellett meg kell zubogtatni, ugyanúgy, ahogy a fogmosás alkalmával is szájat öblítünk, majd célszerű a hátsó szájüreget is kiöblíteni, mintha gargarizálnánk.

 

 

oldal teteje