FOGKRÉMEK

   A fogkrémek használatának elsődleges célja, hogy a fogak hozzáférhető felszíneit fogkefe segítségével tisztítsa és simára polírozza. A fogkrém tisztító hatásánál fogva alkalmas a festékek lerakódásának megakadályozására a fogak felszínein, valamint szerepet kell, hogy játsszon az ínygyulladás megelőzésében, illetve a már fennálló gyulladás csökkentésében. Nem elhanyagolható a fogkrémek kozmetikai, valamint - íze és illata révén - közérzetjavító hatása sem. A fogkrém a fogkefe mechanikai tisztító hatását segíti elő. Megkülönböztetünk abrazív (polírozó) anyagokat tartalmazó fogkrémeket és abrazív anyagokat nem tartalmazó fogzseléket. Az abrazív anyagok fokozzák a fogkefe dörzsölő hatását, és eltávolítják a dentális lepedék egy részét. Ezzel megakadályozzák a fogak megsárgulását vagy szürkülését. Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a nonabrazív fogzselét használóknál sokkal intenzívebben színeződnek el a fogak, mint az abrazív fogkrémmel fogat mosó csoportban.

      Az abrazív anyagoknak olyan szemcsenagyságúnak kell lenniük, Hogy rendszeres használatuk mellett se okozzanak jelentős fogkopást. Az abrazív anyagok mellett még felületaktív (detergens) anyagok segítik elő a tisztítást. A fogkrém másik fontos összetevői azok az anyagok, amelyek vagy a zománc remineralizációját segítik elő (fluorid, stroncium), vagy a kémiai plakk-kontroll eszközei (klórhexidin, triclosan, enzimek stb.). Számtalan fogkrém van forgalomban, amelyek különböző adalékanyagokat és ízesítőszert tartalmaznak. A fogkrémek fő összetevői azonban azonosak. Ezek a következők:

1. Abrazív anyagok (kalcium-karbonát, kalcium-foszfát, alumínium-oxid, szilikát) teszik ki a fogkrém nedves tömegének közel felét. A fogkrém abrazív hatása az összetevők szemcsenagyságától és keménységétől függ. Az abrazív anyagok olajos polírozó anyagot is tartalmaznak, melyek elsimítják a nagyobb abrazív szemcsék okozta károsodásokat.

2. Felületaktív anyagok (zsíralkohol-szulfonátok, szappanok) a felületi feszültséget csökkentve behatolnak a lepedékbe, elősegítve ezáltal a mechanikai eltávolítását. Ezeknek tulajdonítható a fogkrém habzása is.

3. Oldószerek (víz, glicerin, propilén-alkohol) a fogkrém pépszerű konzisztenciáját biztosítják.

4. Stabilizáló-és kötőanyagok (olajok, zselék, alginát) stabilizálják a fogkrém konzisztenciáját.

5. Ízesítő-, illatosítóanyagok (mentol, menta) kellemessé teszik a fogmosást, hűtik a szájüreget, néhány percig kellemessé teszik a leheletet.

6. Gyógyszerek, kémiai anyagok. A legtöbb ma forgalomban lévő fogkrém tartalmaz valamilyen szervetlen vagy szerves fluoridvegyületet. Ma a cariesredukcióban a szakirodalomban legalább akkora szerepet tulajdonítanak a fogkrémekben lokálisan bevitt fluoridvegyületeknek, mint a szisztémás ivóvíz-fluorozásnak. A fluoridon kívül még különböző antiszeptikus, kémiai plakkellenes anyagokat is alkalmaznak a fogkrémekben. Ezek közül a legfontosabb a triclosan. Elvileg a chlorhexidin is hatékony összetevője lehetne a kémiai plakkontrollt szolgáló fogkrémeknek, de a gyakorlatban a chlorhexidin-tartalmú fogkrémekhez fűzött remény nem vált be. A fogkrémek negatív töltésű alkotóelemei ugyanis megkötik és inaktiválják a chlorlhexidint, és így minimálisra csökken a rendelkezésre álló hatékony, szabad antiszeptikus molekula. Ma a chlorhexidint szájöblítők formájában forgalmazzák. Vannak chlorhexidin-tartalmú zselék is (pl. Corsodyl), de ezek már nem minősülnek fogkrémnek, ez már fertőtlenítő hatású gyógyszer. Kifejezett gyógyfogkrémek is forgalomba kerülnek, amelyek gyógyhatást kifejtő anyagokat is tartalmaznak. Ezek között található számos baktericid, bakteriosztatikus, enzimgátló, savközömbösítő és sok egyéb hatású is. Két nagy csoportjuk a fogszuvasodást gátló gyógyfogkrémek, valamint a fogágybetegségek megelőzését vagy kezelését célzó készítmények.

Fogkrémek felnőtteknek

     A felnőttek részére a gyártók a fogbetegségek különböző fajtái szerint állítanak elő különböző hatóanyag-tartalmú fogkrémeket Az egyes fogkrémtípusok csoportokba sorolhatók az alkalmazási terület fegyelembevételével.

 

Fogszuvasodást gátló fogkrémek

      Mint ismeretes, a caries (fogszuvasodás) a legelterjedtebb népbetegség, megelőzéséhez a fluoridtartalmú fogkrémeket ajánlják. A fluoridtartalmú fogkrémek így kiemelt fontosságúak, szerepük a fogszuvasodás megelőzésében közismert. Európa és Észak-Amerika több magas egészségkultúrával rendelkező országában a fluoridtartalmú fogkrémek bevezetését követően másfél évtized alatt a fogszuvasodás 50%-os csökkenését lehetett elérni.

    A fluoridok fogszuvasodást megelőző alkalmazása fél évszázados múltra tekinthet vissza. Általánosan alkalmazott az ivóvízben, konyhasóban, tablettákban, helyileg pedig a fogkrémekben, öblögetőkben, ecsetelőkben. A fejlett országokban tapasztaltdrámai fogszuvasodás-csökkenés elsősorban a fluoridtartalmú fogkrémek elterjedésével magyarázható. Ezekben az országokban 95% feletti a fluoridtartalmú fogkrémek aránya az árusított fogkrémek között. Hazánkban ez az arány a 10 évvel ezelőtti 70-75%-ról napjainkban már 90% körüli értékre emelkedett. A fluoridtartalmú fogkrémek alkalmazása 3 éves kortól ajánlott, mert ekkor a gyermek már nem nyeli le kellő gyakorlat után a fogkrémet.

      A különböző fogkrémekben a fluoridvegyületek nátrium-fluorid, nátriumanonofluorofoszfát, valamint amin-fluorid formában találhatók meg.

Colgate, Elmex, Blend-a-med, Aquafresh,

 

Ínygyulladást, fogágygyulladást gátló fogkrémek

      A fogínygyulladás és fogágybetegség (parodontitis) megelőzésében a legfontosabb a dentális plakk tökéletes mechanikai eltávolítása.

      A mai napig sincs egyetlen olyan hatékony kémiai szer sem, - ideértve a chlorhexidint is -, amely helyettesíteni tudná a tökéletes mechanikai fogtisztítást. A fogkrémekben alkalmazott kémiai szerek csak járulékos hatást fejtenek ki.

      A szájápolási szerekben felhasznált gyógynövényeknél a drogok hatóanyagait és azok hatásait fontos ismerni. Ezek a hatóanyagok elsősorban keserűanyagok, cserzőanyagok, és illóolajok, amelyek természetes antibakterialis, fájdalomcsillapító, szövetösszehúzó, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Fogágybetegségek kezelésére fejlesztették ki a Parodontax fogkrémet

      Vannak enzim tartalmú fogkrémek is. Egyes enzimek hatása kedvező lehet (dextranáz, laktoperoxidáz) azáltal, hogy az egyes baktériumok megtelepedését és szaporodását akadályozzák.

Parodontax, Meridol

 

Fogkőképződést csökkentő fogkrémek

      A legtöbb fogkrémmel csak a puha állapotban levő friss dentális plakkot lehet eltávolítani. A fogak felszínén szervesen tapadó, már mineralizálódott fogköveket csak depurálással lehet eltávolítani. Kémiai szerekkel csupán a fogkőképződés intenzitásának mérséklése érhető el. Ezen adalékanyagokat (p1. pirofoszfát) tartalmazó fogkrémek, megfelelő abrazív anyaggal kombinálva, hatékonyan hozzájárulhatnak a jobb szájhigiéne fenntartásához és a professzionális fogkő-eltávolításra szánt idő csökkentéséhez.

Fogelszíneződést csökkentő, fehérítő fogkrémek

    Az általánosan használatos fogkrémek elsősorban a hatékony plakkeltávolítással, egyesek a fogkőképződés csökkentésével játszhatnak szerepet a "fehérítésben". A fogfehérítő fogkrémek mindegyike különböző koncentrációban nátrium-bikarbonát vagy karbamid-bikarbonát összetevőt tartalmaz. Az ebből felszabaduló aktív oxigén-molekulák oxidálják az elszíneződésért felelős szerves vegyületeket és fehérítik a fogakat. A fog anyagának fehérítését másik eljárással, fogfehérítéssel érhetjük el.

Fognyaki érzékenységet csökkentő fogkrémek

      Az ebbe a csoportba tartozó gyógyfogkrémek a szabaddá vált, nyitott dentincsatornák mechanikus lezárásával (hidroxil-apatit, stroncium-klorid), valamint deszenzibilizálószerek (érzékenység-csökkentő) (pl. kálium-nitrát) alkalmazásával csökkentik, illetve szüntetik meg a fájdalomérzést.

      Maga a fluorid is erős remineralizációs hatása révén csökkenti a fognyaki érzékenységet. A stroncium-klorid erősen kötődik a dentin és a cement hidroxil-apatit-kristályaihoz és ennek révén zárja el a dentincsatornákat.

Sensodyne, Elmex Sensitiv

Fogporok

      A fogporok igen erős abrazív hatású szerek, felületaktív anyagot nem tartalmaznak. Használatuk során természetes zeolit tartalmuk révén kizárólag mechanikus plakkeltávolítás valósul meg. Fehérítő, polírozó hatásuk kiváló, de jelentős fogkeményanyag- veszteséggel jár. Vannak bikarbonáttartalmú készítmények is forgalomban.

Plakkfestők

      A plakkfestő anyagok a fogtisztítási módszerek elsajátításához és a fogmosás hatékonyságának időszakos ellenőrzéséhez szolgáltatnak segítséget. A fogorvosi rendelőkben mind a fogorvosoknak, mind a szájhigiénikusoknak fontos eszköz a betegek motiválásában, instruáláséban, ellenőrzésében. A plakkfestők hiánycikknek számítanak a kereskedelemben.

Szájvizek, öblögetők, ecsetelők

     

                        A szájvizek, öblögetők, ecsetelők hatóanyagaik helyi fertőtlenítő hatása miatt sikeresen alkalmazhatók a szájüreg, az íny, a torok, a mandula gyulladása esetén, valamint a gyógyszeres kezelés kiegészítésére a szájzug berepedése, a protézisviselés következtében kifejlődött szájüregi fertőzések tüneteinek enyhítésére.

 

                        
A parodontológiában a chlorhexidin kivételével alig akadt olyan szájöblítő szer, amelynek alkalmazása klinikailag igazolható módon javította volna a fogmosás hatékonyságát vagy csökkentette volna az ínygyulladást.

   Egyéb szájvizek elsősorban kozmetikumok, amelyek elősegítik az üde lehelet és a jobb közérzet fenntartását. Egyes szájöblítők azonban aphtha, szájgombásodás és egyéb bakteriális szájfertőzés kiegészítő kezelésére alkalmasak.

    Az antimikrobás hatású kémiai hatóanyagot tartalmazó készítmények között a chlorhexidin tartalmúak kiváló plakkgátló hatással bírnak, bár sajnálatos módon komoly fogelszíneződést okozhatnak, és fokozzák a fogkőképződés mértékét. Ezért ezek tartós használata nem ajánlott.

 

Corsodyl, Meridol

Rágógumik

      A rágógumik annak ellenére, hogy nem helyettesíthetik a fogmosást, jótékonyan befolyásolják a szájhigiénét. A rágás és a fokozott nyálképződés önmagában tisztítja a fogakat, a rágógumiban található anyagok visszaállítják a szájüreg pH-ját és nem utolsósorban biztosítják az üde lehelletet.

oldal teteje